Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy léčivých kamenů a jejich využití

       kaminkovy.jpg

 

Achát

Barva : má mnoho barevných variant – růžový,  mléčně bílý,  šedý, bleděmodrý,  zelený,  oranžovočervený,  černý
 
 
Vlastnosti : slouží jako uzemňovací kameny, které nám dodávají citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu,  stabilizuje auru,  ruší a přetváří negativní energie
Použití :  pomáhá  při velké psychické zátěži, dodává jistotu a sebedůvěru, zmírňuje komplexy méněcennosti a nedocenění,  stres. 
Používá se při léčbě duševních chorob,  podporuje funkci ledvin a močového ústrojí,  čistí tělo od jedů a pomáhá zmenšovat otoky.
 
 Modrozelený achát – je většinou vyroben uměle = nemá žádné léčivé účinky.
 
Modrý krajkový achát  –  je zázračný léčivý kámen.  Jeho jemná energie ochlazuje a uklidňuje, vnáší do mysli klid a mír,  dokáže neutralizovat důsledky zlosti,  infekce,  zánětu a horečky,  působí skvěle na  léčbu krku
 
Zelený zvyšuje duševní a citovou přizpůsobivost a současně zlepšuje schopnost rozhodování.
 
Růžový – posiluje lásku mezi rodiči a dětmi.
  
Ohnivý achát – udržuje pevné spojení se zemí, už podle názvu „ohnivý“ – zažíhá kořenovou nebo-li základní čakru,  napomáhá sexuální aktivitám má zázračné ochranné účinky,  zejména proti uhranutí,  tím,  že vytváří kolem těla ochranný štít,  léčí žaludek,  nervy,  systém žláz s vnitřní sekrecí a poruchy oběhového systému
 
 
 
 

Akvamarín 

Barva : zelnomodrý,  průsvitný až matný kámen
Použítí : symbolizuje odvahu,  zklidňuje mysl,  mírní agresivitu a zahání trachu a stresu.  Upravuje funkci střev,  léčí nemoci horních cest dýchacích cest,  poruchy řeči.  Příznivě působí na srdce a plíce,  mírní astma a kašel,  uvolňuje napětí a spasmata šije, tiší bolest zubů a dásní.
 
 

Amazonit

Barva :  modrý, zelený
Použítí : jedná se o mimořádně uklidňující kámen,  udržuje v rovnováze jak mužskou, tak ženskou energii, tak i jednotlivé roviny osobnosti.
Pomáhá tišit nervozitu,  stres,  výkyvy nálad,  tlumí přebytečnou energii, podporuje vitalitu,  upravuje a otvírá srdeční i krční čakru.
Uvolňuje svalové napětí a křeče,  tiší bolesti hlavy a migrény,  reguluje látkovou výměnu, ovlivňuje činnost podvěsku mozkového,  vegetativního nervového systému,  je schopen filtrovat elektromagnetické záření.  Velmi účinný je při tišení menstruačních a porodních bolestí.


Ametyst

Barva :  od fialové po levandulovou    
Použítí :  je to mimořádně mocný kámen s obrovskou ochrannou silou, obdařený vysoce spirituálními vibracemi
Podporuje střízlivé uvažování,  logické myšlení,  schopnost neutrality a soudnosti,  skromnost, cudnost a zdrženlivost,  má uklidňující účinky.
Používá se při léčbě zánětů hrtanu,  mandlí,  při bércových vředech, ulevuje od otoků a bolestí,  při kožních chorobách,  blahodárně působí na střeva tím,  že odstraňuje parazity a zlepšuje střebávání vody.  Dále Ametyst pomáhá při nespavosti,  posiluje vylučovací orgány a  imunitní systém,  odstraňuje z těla negativní energii – čistí auru
 
 

Angelit

Barva :  modrý a bílý,  někdy s černými skvrnami 
Použití : je jedním z kamenů vědomí pro nový věk.  Symbolizuje mír a bratrství, pomáhá při telepatické komunikaci s říší andělů a umožňuje cestování mimo tělo. 
Pomáhá při velké psychické zátěži,  dodává jistotu a sebedůvěru,  zmírňuje komplexy méněcennosti a nedocenění,  stres.  Při přiložení na chodidla angelit odblokuje meridiány a energetické dráhy,  rezonuje s krkem,  léčí záněty a uvádí do rovnováhy štítnou žlázu.
 
Používá se při léčbě duševních chorob,  podporuje funkci ledvin a močového ústrojí,  čistí tělo od jedů a pomáhá zmenšovat otoky.
 
 

Apofylit

Barva : čirý,  bílý,  zelený,  nažloutlý,  broskvový,  krychlovité či jehlanovité krystaly
Vlastnosti : apofylit má velký obsah vody,  což z něj dělá velice účinný vodič energie a nosič záznamů akaši ( „kosmická paměť“nebo „ kronika akaša.“ )   Odstraňuje předstírání a bourá zábrany. 
Je to kámen pravdy.
Léčebné využití : výborně působí na tišení stresu,  odstraňuje duševní bloky a negativní vzorce uvažování. Tento kámen se  považuje za vynikající při léčení kosmické energie (Reiki),  působí blahodárně na dýchací ústrojí a na astma.  Neutralizuje alergie a zvyšuje regeneraci kůže.
 
Zelený apofylit – aktivuje srdeční čakru .
 
Apofylitické pyramidy - jsou mocným zdrojem energie.  Zlepšují duchovní vidění a otevírají třetí oko.
 
 

Aragonit

Barva :  bílý, žlutý, zelený, hnědý, někdy má pestré zabarvení
Použiti : spolehlivě léčí svým spojením se zemí a současně funguje jako uzemňovací kámen. Tento kámen dokáže transformovat geopatogenní poruchy a pročišťovat i vzdálené zablokované energetické dráhy, podporuje duševní růst,  imunitní systém,  léčí  Reynaudovou chorobu a  třesavku .  Reguluje činnost srdce a centrálního nervového systému, příznivě působí na trávicí trakt a stavbu kostí.
Zvyšuje odolnost organismu proti negativním vlivům okolního prostředí.
 
 

Avanturín

Barva : trávově zelený, žlutozelený až červenohnědý,  neprůhledný kámen, třpytivý díky množství prorostlých šupinek slídy nebo hematitu
Použití : je to jeden z  kamenů nejuniverzálnějším použitím
Podporuje duševní zdraví,  sebehodnocení,  navozuje klid,  rovnováhu a rozkládá negativní emoce
Léčebné využití : posiluje a regeneruje srdce,  působí příznivě na pokožku,  léčí ekzémy a akné,  vypadávání vlasů,  lupy.  Zmírňuje bolesti hlavy a migrény,  podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi,  léčí záněty tlumí nadměrnou chuť k jídlu, takže je vhodný při dietách,  pomáhá při léčbě plicních neduhů,  psychosomatických potíží,  při poruchách spánku.
 
 

Aventurín

Barva : zelená, modrá, červená, hnědá a broskvová
Použití : tento kámen stabilizuje duševní stav,  podporuje vnímavost a zvyšuje kreativitu,  působí příznivě na štítnou žlázu,  zajišťuje propojení tkáně s nervovoým systémem,  dále pomáhá při úlevě od migrény a blahodárně působí na oči,  léčí nadledvinky,  plíce,  dutiny,  srdce a svalový i urogenitální systém.
 
 

 Azurit

Barva :  temně modrý  
Použití : učí nás nechat věcem volný průběh,  odprostit se od touhy vlastnit,  chtivosti a chamtivosti
Symbolizuje moudrost a vědění,  aktivuje vnímavost k duševním potřebám, podporuje intuici,  paměť a soustředění, napomáhá k tomu,  aby člověk dokázal zdokonalovat sám sebe a pracovat na sobě.
Léčebné využití : pomáhá při krčních problémech,  artritidě a potížích s klouby,  léčí ledviny,  žlučník a  potíže s játry.   Posiluje centrální nervovou soustavu,  pomáhá při rehabilitaci a rekonvalescenci zranění,  stimuluje funkci štítné žlázy,  oživuje krevní oběh,  léčí kosti a jejich nemoci.  Napomáhá  detoxikaci organismu.
Kombinace s kamenem Malachit - přináší spojení vlastností obou jmenovaných krystalů,  které představuje silný zdroj energie.  Otvírají cestu k duchovnímu vidění,  posilují schopnost vytvářet živé vize a otvírají třetí oko.
 
 

Beryl 

Barva :   růžový,   žlutý,  zelený,  modrý,  zlatý,  bílý, duhové prizmatické krystaly,  někdy průzračné
Použití :  beryl vás naučí,  jak dělat pouze to,  co opravdu potřebujeme, jedná se o vynikajicí kámen,  pokud jde o zvládnutí životních stresů a odhození zbytečné zátěže. S jeho pomocí se naladíte na svého duchovního průvodce,  který vám poradí, co byste měli právě nyní udělat. Často se používá při výrobě věšťeckých koulí - vynikajicí pro věštění, aktivuje a otvírá korunní čakru společně s čakrou solar plexu.
Léčebné využití : pomáhá jednotlivým orgánům při vylučování jdeovatých látek a posiluje plíce a oběhovou soustavu, dále výborně  léčivě působí na srdce,  játra,  žaludek a páteř
 
Zlatý beryl   - je kámen jasnovidců a používá se sek obřadůma rituální
magie,  otvírá korunní čakru i solar plexu čakru
 
Morganit (růžový beryl)  -   vyvolává lásku a udržuje ji, dodává odvahu k projevu lásky a vytváří prostor potřebný k tomu, abychom si skutečně mohli užívat života.  Jinak aktivuje a pročišťuje srdeční čakru, do života plného stresu přináší uklidnění blahodárně působí na nervový systém.
 
Bixbit (červený beryl) -  otvírá a nabíjí energie základní čakry
 

 

 Celestit

Barva : modrý, žlutý, bílý, průsvitné krystaly
Použití : vyznačuje se vysokými vibracemi a funguje jako učitel moudrosti nového věku.  Přivede svého majitele do kontaktu  s říší andělů,  prudce nastartuje duchovní vývoj a podnítí vás,  aby jste se vydali na cestu směřující k duchovnímu osvícení.  Celestit je kámen zasvěcený do tvořivosti, což se týká zejména umění.
Léčebné využití : celestit je léčivý kámen,  jenž potlačuje bolest a přináší lásku,  pomáhá při  poruchách zraku a sluchu, odstraňuje z tělě škodlivé a jedovaté látky a zajišťuje soulad uvnitř jednotlivých buněk,  dále pomáhá uvolnit svalové napětí a mírní duševní trýzeň
 
 
 

Cerusit

Barva : bílý, šedý, šedočerný, žlutý zrna spočívající na matečné hornině
Použití : je vynikající uzemňovací kámen,  který pomáhá cítit se příjemně tam, kde právě pobýváte.  Cerusit mívá někdy podobu hvězdice a funguje i jako krystal uchovávající vzpomínky a rovněž pomáhá  při zkoumání minulých životů.
Léčebné využití : propůjčuje  vitalitu a energii – zejména v případě,  kdy nás jistou dobu trápí nemoc,  uvádí do rovnováhy nervový systém,  léčí samovolné pohyby a posiluje kosti i svaly.   Blahodárně působí na Parkinsonovou nemoc a Tourettův syndrom
 
 

Citrín

Barva : zlatohnědý,  zelenožlutý až žlutý křemen,  nebo kouřově šedohnědý,  jehož barva je ovlivněna obsaženou příměsí železa,  průhledný
Použití : citrín funguje jako účinný čistič a regenerátor,  pohlcuje, proměňuje,  rozptyluje a uzemňuje negativní energie,  díky čemuž má mimořádný ochranný účinek na životní prostředí,  ve kterém se jeho majitel pohybuje.  Dokáže rovněž tak čistit čakry - zejména pupeční a solar plexu.
Léčebné využití :  při depresech,  chronické únavě a nervózitě,  fobiích, pomáhá překonávat mentální bloky,  podporuje intuici a tvůrčí vyjádření. Oživuje látkovou výměnu,  velmi dobře působí na zažívací potíže,  podporuje činnost žlaz,  čistí střevní trakt a podporuje vylučování ( detoxikaci) jedů z těla,  výborný je i při nadýmání, 
zácpě a křečích v žaludku,  vyrovnává tvorbu inzulínu při cukrovce a léčí ledviny
 
 
 

Danburit

Barva :  růžová,  žlutá , fialová a bílá
Použití : je silný duchovní kámen,  který přináší čisté vibrace a pracuje na vlně srdeční energie.  Aktivuje jak intelektuální schopnosti, tak i vyšší vědomí,  neboť spojuje svého nositele s vyšší andělskou říší.  Dokáže pročisťovat karmu,  odhalovat miazmata či duchovní imperitivy a pomáhá  v další cestě.  Usnadňuje duši,  aby se vydala novým směrem. 
Léčebné využití : velmi účinný léčivý kámen,  uzdravuje alergie a chronické potíže,  má silný detoxikační účinek,  blahodárně působí na  játra a močový měchýř
 
 

Diamant

Barva  :  čistý krystalický uhlík, vyskytuje se od bezbarvého až po černý
Použití : diamant je symbolem čistoty .
Chrání proti cizím vlivům,  podporuje vytrvalost a úsilí,  povzbuzuje inspiraci a intuici,  posiluje porozumění a toleranci,  věrnost a vůli
Léčebné využití : používá se při léčbě žloutenky,  dny,  žaludku,  ledvin , při cukrovce a  epilepsii,  je používán  jako prevence proti mozkovým mrtvicím a  vzniku krvácení do mozku,  posiluje zrak,  léčí zelený oční zákal a rovnováhu tělesných funkcí.  Tradičně se používá proti účinkům jedů.
 
 
 

Dioplaz

Barva : temně modrozelený, smaragdově zelený
Použití : naučí vás chápat,  že bolest a problémy v mezilidských vztazích jsou odrazem vnitřního odcizení člověka sobě samém.  Aktivuje a očisťuje mysl,  zbavuje chmur a špatné nálad, posiluje schopnost empatie, porozumnění.
Léčebné využití : účinný při léčbě hnisavých abcesů,  revma a onemocnění jater, posiluje činnost srdce,  regeneruje buňky,  potlačuje bolesti i migrény,  snižuje únavu a pomáhá překonávat šok
 
 
 
 
 

Dumortierit

Barva :   modrý nebo červenofialový,  šedohnědý
Použití :  podporuje naději a sebedůvěru,  pomáhá odstraňovat zdraví nebezpečné zlozvyky, posiluje schopnost soustředění,  dodává odvahu a jistotu,  uvolňuje napětí,  nápomocen je při léčbě duševních a nervových poruch
Léčebné využití : tiší bolesti a snižuje vysoké teploty, tlumí epilepsii, odvodňuje,  mírní koliky a křeče,  pomáhá odstraňovat únavu a celkové vyčerpání
 
 
 

Fluorit

Barva : čirý,  modrý,  zelený,  fialový,  hnědý
Použití : fluorit pročišťuje a stabilizuje auru,  mimořádně účinně funguje proti škodlivým vlivům počítačů a  elektromagnetickému záření
Léčebné využití : výborný k léčbě infekcí a virům,  blahodárně působí na zuby,  buňky i kosti a dokáže napravovat i poškození DNA,  dále výborný na nachlazení,  rýmě a zánětech dutin,  přináší úlevu při artritidě,  revmatizmu a bolestech zad.
 
Modrý fluorit -  zvyšuje tvůrčí schopnosti,  uspořádává myšlenky a zlepšuje komunikaci, výborně působí na oční,  nosní, ušní a krční potíže
 
Čirý fluorit - podněcuje  činnost korunní čakry,  dodává energii auře a nastoluje harmonii mezi rozumem a duchem
 
Zelený fluorit - uzemňuje nadbytek energie,  zažehnává citová traumata a léčí infekci,  čistí čakry a duši
 
Žlutý fluorit - zvyšuje tvůrčí schopnosti,  snižuje hladinu cholesterolu a blahodárně působí na játra
 
Fialový fluorit -  podněcuje činnost třetího oka a napomáhá duševní komunikaci,  vynikající kámen na meditaci

 

 

Fuchsit – Muskovit

Barva : zelená
Použití : fuchsit dokáže předávat znalosti vysoké praktické ceny,  mimo jiné informace o využití rostlin pro léčbu a  holistickém léčení,  pomůže nám rozumět vztahům s ostatními lidmi
Léčebné využití : zesiluje energii jiných krystalů nebo dalších pomůcek, tím,  že ji předává dál.  Odstraňuje bloky způsobené nadbytkem energie, tím,  že jí přesouvá na patřičná místa,  udržuje v rovnováze počet bílých a červených krvinek a léčí syndrom karpálního tunelu společně s důsledky opakovaného přepínání,  rovná záda
 

 

 

Granát

 
Barva : červený, růžový, oranžový, žlutý, hnědý a černý
Použití : dodává životní energii,  podněcuje k činnosti,  obecné i sexuální aktivitě,  podporuje nadšení, vytrvalost,  představivost,  vůli a sebedůvěru, zmírňuje deprese.
Napomáhá k regeneraci organismu a buněk,  podporuje tvorbu červených krvinek.  Pročišťuje negativní energii v čarách.
Léčebné využití :  povzbuzuje vitalitu, reguluje krevní tlak a oběh, posiluje srdce,  zastavuje krvácení.  Upravuje příčiny hormonálních a sexuálních poruch,  působí jako sexuální stimulant a pomáhá léčit impotenci způsobenou psychickými problémy.
Léčí revma,  nervovou soustavu,  kloubní a svalové problémy,  záněty, posiluje funkci jater a ledvin.
 
Almandin - je kámen se silnými regenerativními účinky,  dodávající životní sílu.  Otvírá vyšší mysl,  probouzí v člověku štědrost a schopnost soucitu, umožňuje jasnozření a vede do těla energii, dále pomáhá vstřebávat ze střev železo,  podporuje zrak,  léčí játra a slinivku 
 
Grossularit - dobře poslouží při řešení problémů a v době soudních sporů Tento krystal zvyšuje plodnost a napomáhá vstřebávání vitamínu A, výborně pomáhá proti revmatizmu a artritidě,  podporuje ledviny.
 
Hessonit - dodává sebeúctu,  odstraňuje pocity viny a podřízenosti,  dává průchod intuici a duševním schopnostem,  reguluje produkci hormonů, snižuje neplodnost a impotenci
 
Melanit - posiluje odolnost a smysl pro čest,  odstraňuje zablokování mezi krční a srdeční čakrou,  čímž pomáhá říkat pravdu,  zesiluje kosti a pomáhá tělu,  aby si zvyklo na léčbu.  Léčí rakovinu, následky mrtvice ,  revmatizmus  a artridu 
 
Rodolit -  je hřejivý kámen přinášející pocit důvěry a jistoty,  chrání základní čakru,  rozvíjí zdravou sexualitu,  pomáhá překonávat frigiditu, působí léčivě na plíce,  srdce a kyčle
 
Spessarit - vyznačuje se vysokými vibracemi, přináší vůli pomáhat druhým a posiluje srdce,  funguje jako antidepresivum a současně potlačuje noční můry  
 
Uvarovit -  rozvíjí osobnost,  aniž by její růst provázel rostoucí egocentrizmus,  zajišťuje spojení duše s univerzem,  zbavuje tělo toxických látek,  potlačuje záněty a sráží horečku,  léčí acidózu,
leukémii a frigiditu  
 
Červený granát symbolizuje lásku,  je naladěn na srdeční energii, pomáhá oživovat city a nabuzuje sexualitu,  dále pomáhá ovládat zlost, zejména tu,  kterou směrujeme proti sobě
 
 
 

Heliotrop – Krevel

Barva : červenozelený se žlutými skvrnkami často v podobě středně vyhlazeného a otlučeného kamene
Použití : jak už sám název Krevel odkazující na slovo “krev“,  jedná se o vynikajícího čističe krve s obrovskou léčivou mocí.  Odedávna se věří,  že tento kámen má mystické a magické vlastnosti.  Je vynikající uzemňovací a ochranný kámen,  uklidňuje mysl,  zahání smutek a posiluje schopnost rozhodování. 
Léčebné využití : Podněcuje fungování lymfatického systému a metabolické procesy,  dodává sílu ve chvílích tělesného vyčerpání,  čistí krev,  játra střeva,  ledviny,  slezinu a močový měchýř a pomáhá při leukemii,  neboť působí prospěšně na krev a odstraňuje  z ní toxické látky.
 
 
 

Hematit

Barva :  červený,  hnědý,  šedý až černý kovově lesklý oxid železa.
Použití pomáhá při neklidu a nespavosti, pocitech beznaděje a nejistoty, podporuje paměť.
Léčebné využití :  napomáhá tvorbě bílých krvinek,  čistí krev a zbavuje ji jedů,  působí na lepší prokrvení ledvin,  léčí oblast malého mozku,  slezinu játra.  Používá se při tachykardii,  křečích nohou,  strnutí šíje,  při bolestech zad.  Pomáhá při zotavování po nemocech,  při bolestech kloubů, vředových a pohlavních chorobách,  nápomocen je i při obtížích sexuálního rázu a při léčbě kožních onemocnění jako jsou akné,  lupénka,  ekzém, problémy s vlasy a pokožkou hlavy.
 
 
 

Heulandit

Barva :  bílá,  zelená,  broskvová ,  neprůhledné,  křišťálově,  skelně či perlově zbarvené krystaly
Použití :  mimořádně užitečný kámen, toužíte-li po dalším vývoji,  karmicky pomáhá při opětovaném navázání na dávné znalosti a dovednosti starověkých civilizací Lemurie a Atlantidy a na vše,  co si neseme z jiných minulých životů
 
Léčebné využití :  pro buněčnou paměť a pohyblivost,  pomáhá při hubnutí či růstu,  působí na dolní končetiny,  krevní oběh,  ledviny a játra
 
Bílý heulandit - na mozek a nervovou soustavu
 
Růžový heulandit - na endokrinní systém
 
Zelený heulandit - na srdce
 
 

Howlit

Barva : zelený,  bílý,  modrý - často uměle barvený
Použití : jako mimořádně uklidňující kámen,  uložíte-li si ho pod polštář, působí jako vynikajicí prostředek proti nespavosti,  napomáhá spojení s duchovními dimenzemi
Léčebné využití : přináší úlevu při nespavosti,  udržuje rovnováhu vápníku v těle,  přispívá k dobrému stavu zubů,  kostí a měkkých tkání
 
 

Chalcedon

Barva :  žlutý,  růžový,  modrý,  červený a šedý,  průsvitný,  matný  či s páskovým vzorem
Použití : chalcedon uvádí mysl,  tělo,  city i ducha do vzájemné harmonie, zahání z duše nepřátelství a mění  melancholii v radost,  klidní mysl,  tlumí hněv,  podporuje výřečnost,  sebedůvěru i důvěru v okolí a jiné lidi,  pomáhá při slabostech,  zádumčivosti a nespavosti.
Léčebné využití :  podporuje tvorbu mléka při kojení,  staví krvácení, usnadňuje a urychluje porod, mírní teploty a bolesti.
Léčí záněty horních cest dýchacích,  onemocnění štítné žlázy,  diabetes srdeční choroby,  snižuje krevní tlak a posiluje imunitu.

 
 

Charoit - Čaroit

Barva : fialová
Použití :  je kámen proměny.  Jedná se o krystal ovládajicí duši,  který napomáhá překonávat strach. Napomáhá změnám vibrací a spojuje svého nositele s vyšší realitou. Má obrovskou hojivou moc na tělesnou i citovou rovinu osobnosti.
Léčebné využití : čaroit transformuje negativní energii v hojivou sílu, stejně jako mění pocity nerovnováhy v příjemný stav harmonie . Vyčerpanému tělu dodává energii,  uvádí v soulad protiklady a reguluje krevní tlak,  působí na oči,  srdce,  játra a na slinivku břišní. Napravuje poškození játer způsobeno alkoholem,  pomáhá zbavit se křečí a bolesti, léčí autizmus a narušenou rovnováhu protikladů.
 
 

Chryzokol

Barva : tyrkysový,  zelený,  modrý,  matný až voskově lesklý.
Použití : udržuje duševní rovnováhu,  podporuje skromnost,  odstraňuje přehnané touhy po majetku.  Pomáhá při meditaci a komunikaci,  dodává novou energii čarám a napomáhá osobnímu spojení s vyšším božským světem.
Léčebné využití : léčí artritidu,  choroby kostí,  tiší bolesti a křeče, upravuje krevní tlak
Léčí žaludeční vředy a infekce,  posiluje štítnou žlázu a blahodárně působí na metabolismus,  je i dobrou prevencí před jejich propuknutím.
 
Drůzový chryzokol  –  spojuje vlastnosti chyzokolu s vlastnostmi křemene.  Jedná se o kámen vyznačující se vysokým jasem a mimořádně rychlým účinkem.
 
 

 

Jadeit – Nefrit

Barva : zelený, oranžový,  hnědý,  modrý,  modrozelený,  krémový, levandulový,  červený a bílý

Použití : je symbolem  čistoty a vyrovnanosti,  je spojen se srdeční čakrou a zvyšuje lásku i kvalitu péče o rodinu,  podporuje schopnost empatie,  odstraňuje neklid,  neúnavnost,  uklidňuje,  usnadňuje mezilidskou komunikaci.
Léčebné využití : působí léčivě na ledviny a nadledvinky,  odstraňuje z těla jedovaté látky,  uzdravuje buněčný a kosterní systém a pomáhá hojit stehy,  vliv má na kyčle a slezinu 
 
Modrý (nebo modrozelený) jadeit – symbolizuje klid a přemítání.  Přináší vnitřní vyrovnanost a trpělivost,  pomáhá lidem,  kteří se cítí udolání situací,  která se jim vymkla z rukou
 
Zelený jadeit – je nejběžnějším jadeitem,  uklidňuje nervový systém a převádí touhy a vášně do konstruktivnějších podob,  lze používat k harmonizaci nefungujících vztahů
 
Hnědý jadeit – má silnou uzemňovací schopnost,  spojuje svého nositele se zemí a vnáší do jeho života pocit pohodlí a stability
 
Levandulový jadeit – nabízí úlevu od citové bolesti či traumat a současně zvyšuje vnitřní klid,  učí bystrým reakcím,  zdrženlivosti v citových záležitostech a současně i schopnosti stanovit si v nich jasné hranice
 
Oranžový jadeit – dodává energii a dokáže jemně podněcovat k další činnosti,  přináší radost a učí nás vnímat vzájemné propojení všech bytostí
 
Červený jadeit – přináší největší dávku vášní a povzbuzení,  je spojen s láskou a „vypouštění páry“.
 
Bílý jadeit – mírní zmatek, zvýrazňuje nejlepší dostupná řešení a pomáhá při rozhodování
 
Žlutý jadeit – přináší společně s radostí a štěstím energii a povzbuzení, pomáhá funkci trávicího vylučovacího systému
 
 
 

 Jantar

Barva :  zlatavě hnědý nebo žlutý,  zeleně bývá uměle barvený
Jedná se o zkamenělou organickou pryskyřici jehličnatých stromů
Použití : má silné spojení se zemí a je vodičem vyšších energií,  má silnou léčivou a očistnou moc,  která z těla vyhání nerovnováhu a posiluje uzdravení
Léčebné využití :  značně posiluje psychiku lidí se sebevražednými sklony a depresemi. Utišuje bolesti při prořezávání a růstu zubů, zastavuje krvácení z nosu.
Léčí dýchací cesty, astma, bronchitidy,  poruchy žaludku a střev,  kameny v močovém traktu,  brání před nemocemi ledvin a jater,  vyrovnává činnost hormonálních žláz,  snižuje horečku,  infekci,  léčí žlučník,  bolesti uší, oční problémy,  revma,  žaludek,  odstraňuje závratě a slabosti pomáhá při léčbě ohluchnutí,  zabraňuje padání vlasů.
 

 

 

Jaspis

Barva : červený,  hnědý,  žlutý,  zelený,  modrý,  fialový,  matný se vzorem
Použití proslul jako" nejlepší živitel".  Nabízí oporu a pomoc ve stresu, přináší kllid a uvědomění celku,  srovnává čakry a lze jej použít k jejich správnému nastavení. Tento kámen pomáhá při šamanských  cestách a vybavování snů,  zajišťuje ochranu a uzemňuje energie těla.  Odstraňuje z prostředí elektromagnetické i jiné znečistění včetně radiace.
 
Léčebné využití : podporuje oběhový systém,  trávení  a funkci pohlavních orgánů,  udržuje rovnováhu minerálních látek v těle,  přináší pomoc během dlouhodobých nemocí nebo hospitalizace a dodává tělu energii
 
Modrý jaspis - vás spojí s duchovním světem, podporuje činnost krční čakry, vyvažuje energii jin a jang a udržuje rovnováhu v aury.
 
Hnědý jaspis (včetně obrázkového jaspisu) - je spojený se zemí a rozvíjí ekologické vědomí. Výsledkem je,  že přináší stabilitu a vyrovanost, výborný při odstraňování geopatogenních zón či stresu vyvolaného znečištěním životního prostředí,  dokáže odhalit karmické příčiny a současých událostí,  stymuluje činnost imunitního systému,  odstraňuje z těla nečistoty a jedy a povzbuzuje činnost čistících orgánů.  Léčí kůži. Hnědý jaspis dodává sílu při rozhodnutí skoncovat s kouření.
 
Zelený jaspis - léčí a odhaluje nerovnováhu,  podněcuje činnost srdeční čakry,  hojí poškození kůže a zastavuje krvácení,  odstraňuje z těla toxiny a hojí záněty
 
Fialový jaspis - podněcuje činnost korunní čakry
 
Červený jaspis (včetně brekciového jaspisu) - dodává jemné podněty, uzemňuje energii a napravuje nepříznivou situaci.  Představuje ideální " korálek nářků",  který dokáže uklidnit rozbouřené city,  pokud si s ním pohráváme.  Podněcuje činnost základní čakry a účasní se při znovuzrození,  čistí a stabilizuje auru a posiluje hranice osobnosti.
 
Žlutý jaspis - nabízí ochranu během duchovní práce a běžného fyzického cestování,  podněcuje činnost solar pexu,  odstraňuje z těla jedovaté látky,  léčí trávení a žaludek
 
Černý jaspis ( basanit) - slouží jako kámen k věštění , dokáže vás uvést do hlubokého stavu změněného vědomí a přináší prorocké sny a vize
 
Australský jaspis (mookait) - přináší vyrovnanost mezi vnitřními a vnějšími zážitky,  dokáže stabilizovat tělo po fyzické stránce,  upěvňuje imunitní systém,  léčí zranění a čistí krev
 
Obrázový jaspis (viz hnědý jaspis) -  bývá někdy označován za  "Matku Zemi hovořící ke svým dětem".  Nese v sobě poselství,  jenž vypráví prostřednictvím obrazků z minulosti.
 
Prstencový jaspis - napomáhá při službě druhým a přijímání odpovědnosti, posiluje trpělivost. Okrouhlé značky v podobě prstenců na jeho povrchu rezonují s cyklickém dýcháním,  kterému kámen napomáhá.
 
Brekciový jaspis ( jaspis žilkovaný hematitem) -  skvěle pomáhá zůstat pevně stát na zemi a uchovat si citovou stabilitu,  odvádí z hlavy nadbytečnou energii a přináší duševní jas
 
Leopardí jaspis - je mostem k nejhlubším tajemstvím duality,  pomáhá při vyrovnání rovnováhy mezi světlem a temnotou,  má silnou ochrannou moc,  pomáhá buněčné paměti,  DNA,  obnově tkání,  při bolestech břicha, kožních chorobách
 
 
 

Kunzit

Barva :  růžový,  zelený,  žlutý,  fisalový,  čirý,  průhledný nebo průsvitný 
Použití : je mimořádně duchovní kámen s vysokými vybracemi, probouzí k činnosti srdeční centrum a vyvolává ničím nepodmíněnou lásku,  probouzí myšlenky vedoucí k lásce a vzájemné komunikaci. 
Kunzit navazuje hluboké a soustředěné meditativní stavy, slouží jako štít pro auru,  kterou chrání před nežádoucími energiemi a to tím,  že vytváží kolem ní ochrannou clonu.
Léčebné využití :  jde o kámen, který posiluje oběhový systém a srdeční sval, příznivě upravuje podmínky ovlivňující fungování nervů, tiší epilepsii a zmírňuje bolesti kloubů
 
 
Čirý kunzit -  pomáhá duši při nápravě minulosti,  pomáhá při cestách zpátky na místo, kde se duše ztratila
Žlutý kunzit - pročisťuje smog poškozující okolní prostředí, odstraňuje radiaci a mikrovlnné záření z aurálního pole, harmonizuje jednotlivé čakry, provádí restruktualizaci DNA,  zajišťuje rovnováhu vápníku a magnézia v těle
Fialový kunzit - představuje nebezkou bránu a symbol nekonečna, umožňuje přechod do světla mrtvých, neboť přenáší vědomosti,  které si odcházejicí duše potřebuje vzít sebou, aby jí mohly dosáhnout osvícení
Hiddenit (zelený kunzit) - se vyskytuje v různých barevných formách od žlutého až po smaragdově zelený.  Udržuje spojení s jinými světy, aby pomáhal přenášet moudrosti vyšších sfér,  působí blahodárně na rozumové i citové zkušenosti,  obdařen schopností spojovat rozum s láskou, díky čemuž může vzniknout něco dosud neznámého.  Zelený kunzit uzemňuje duchovní lásku,  podporuje činnost brzlíku a hrudní čakry.
 
 
 
 

Kyanit - Disten

Barva :  modrobílý,  žlutý,  zelený,  růžový,  šedý,  černý,  též průhledný a matný a " perleťový"
Použití :  je vynikající pro naladění a meditaci, přináší klid a vyrovnanost a funguje jako výkonný vysílač a zesilovač vysokofrekvenčních energií, čímž podněcuje duševní schopnosti společně s intuicí. Kyanit rychle slaďuje čakry s vyšším tělem, čistí jim cestu a meridiány, obnovuje čchi hmotného těla a jeho orgánů.
Léčebné využití :  léčí svalové poruchy,  horečku,  urogenitální soustavu, brzlík,  příštítnou žlázu,  nadledvinky,  krk a mozek,  snižuje krevní tlak a léčí infekce
 
Modrý kyanit - posiluje hlas, léčí krk a hlasivky,  je užitečný pro umělce vystupujicí na veřejnosti a pro řečníky
 
Černý kyanit - uzemňuje tělo tím, že uvádí do rovnováhy čakry,  působí také během meditace a po ní
 
 
 

Labradorit

Barva :  šedý až černý s příměsí modré a žluté, temný,  po osvícení modré či nazlátlé duhové záblesky
Použití :  duhový labradorit je vysoce mystický a ochranný kámen vnášejicí světlo do života, zvyšuje duchovní úroveň mysli a její spojení s kosmickými energiemi, vytváří bariéru proti výronům negativních energie během léčby Labradorit je kámen ezoterického vědění umožňující zasvěcení do tajemných mystérií
Léčebné využití :  léčí poruchy očí a mozku,  přináší úlevu od stresu a reguluje metabolizmus,  uzdravuje nachlazení,  dnu a revmatizmus,  dále upravuje rovnováhu hormonů,  snižuje krevní tlak
 
Žlutý labradorit - umožňuje spojení s vyšší úrovní vědomí, zlepšuje vizualizaci, umožňuje dosažení tranzu,  pomáhá při jasnozření a pozorování na dálku, má blahodárný vliv na čakru solar pexu, uzdravuje žaludek, slezinu,  játra,  močový měchýř a nadledvinky
 
 

Lapis Lazuli (Lazurit)

Barva :   temně modrá se zlatími skvrnami
Použití : Lazurit otvírá třetí oko a udržuje rovnováhu krční čakry, napomáhá k dosažení stavu osvícení, usnadňuje vyvolávání a výklad snů a zvyšuje duševní schopnosti, dále tento kámen rychle odstraňuje stres a přináší pocity hlubokého klidu a míru. Lazurit funguje jako účinný zesilovač myšlenek, podněcuje vyšší schopnost mysli, přináší objektivní a jasný pohled.
Léčebné využití :  potlačuje bolest; zejména migrény a bolesti hlavy, pomáhá překonání deprese , blahodárně působí na respirační a nervový systém,  krk,  hlasivky,  štítnou žlázu,  orgány zajišťujicí detoxikaci těla, kostní dřeň,  brzlík a imunitní systém
 
 

Lepidolit - Slída

Barva :  fialový,  růžový,  vrstvy plátků,  mírně lesklá hmota,  někdy v podobě hrudek
Použití :  odstraňuje elektromagnetické znečištění,  měl by ležet na počítači,  aby pohlcoval jejich vyzařování. 
Pokud se lepidolit vyskytuje v podobě slídy,  jeho schopnosti se mnohokrát zvětšují - jedná se o nejúčinnější čistící prostředek,  odstraňuje všechno negativní.  Pročiťuje zablokování a přináší vesmírnou moudrost,  dále tento kámen pomáhá při šamanských nebo duchovních cestách a zprostředkovává přístup k akaši záznamů.  Aktivuje a otvírá krční čakru, třetí oko a korunní čakru.
Léčebné využití :  přináší úlevu při alergiích,  posiluje imunitu, restruktulizuje DNA a posiluje tvorbu záporných iontů,  pomáhá při vyčerpání,  epilepsii,  a Alzheimerově chorobě , potlačuje bolest při ischiasu a neuralgii, dál je výborný v době menopauzy,  zejména v podobě drahokamového elixíru
 
 

Magnezit

Barva :   bílý,  šedý,  hnědý,  žlutý,  různé velikosti a tvaru připomínajicí mozek a mramor
Použití :  přináší hluboký klid k meditaci a uvolnění,  otvírá srdeční čakru a podněcuje k upřímné lásce - včetně lásky k  sobě samému,  která je nezbytná,  než začnete přijímat lásku druhých.  Magnezit podobný lidskému mozku má silný vliv na mysl,  uvádí mozkové hemisféry do souladu, pomáhá vyvolávat podnětné myšlenky a usnadňuje její aplikaci v praxi.
Léčebné využití :  obsahuje velké množství magnezia a napomáhá jeho ukládání v tělě,  ma detoxikační účinek a neutralizuje tělesný pach, pomáhá uvolňovat svaly a funguje proti křečím,  blahodárně působí během menstruace,  na žaludek,  střeva,  křečové žíly a bolesti močového měchýře a ledvinové kameny,  dále hojí kosti a zuby,  má preventivní účinky proti epilepsii, zbavuje vzniku arteriosklerózy a anginy pectoris.
 
 

Malachit

Barva :  zelené světlé a tmavé proužky a rozety
Použití :  melachit je kámen obdařený velikou mocí,  ale současně patří mezi krystaly,  s nimiž je zapotřebí nakádat s velikou opatrností!
Je jedovatý a mělo by se pracovat pouze s jeho leštěnou formou. Malachit zesiluje kladné i záporné energie, uzemňuje duchovní energii do půdy, dále čistí a aktivuje čakry a umožňuje naladění  na duchovní průvodce, dále vytahuje hluboko ukryté pocity a psychosomatické problémy, přetrhává nežádoucí pouta a překonané způsoby jednání, učí jak přebírat zodpovědnost za vlastní činy,  myšlenky a pocity.
Léčebné využití : je mimořádně všestranný léčivý kámen,  zvlášť užitečný je při potlačování křečí (včetně menstruačních),  usnadňuje porod : někdy se mu říká "kámen porodní báby."
Snižuje krevní tlak, léčí astma,  artritidu,  epilepsii,  zlomeniny,  otoky klubů,  patologické výrůstky,  nevolnosti při cestování,  nádory,  zrakový nerv,  slinivku břišní,  slezinu a činnost imunitního systému,  dále odbourává jedovaté látky v játrech,  snižuje okyselování tkání.
 
Malachit s Chryzokolem se může jako čirý krystalický drahokam projevovat vysoce léčivými vibracemi.  Kombinace těchto dvou kamenů symbolizuje celistvost a klid. Položíme-li jeden z kamenů na třetí oko a druhý na solar plexus,  dostanou se rovnováhy mysl, tělo a city.
 
 

Merlinit

Barva :  černý a bílý,  dvě odlišné matné barvy
Použití :  je kouzelný kámen,  který v sobě uchovává otisk moudrosti sdílené všemi šamany,  alchymisty,  kouzelníky,  věštci a dalších lidí,  kteří se zabývají kouzly a magií.  V jeho dvouch barvách se spojují duchovní a zemská vibrace umožňujicí vztup do duchovního a šamanského světa, umožňuje čtení záznamů akaši,  pomáhá cestovat do minulých i budoucích životů.
Léčebné využití :  pro léčení traumat z minulých životů a pro vnesení harmonie do života současného,  podporuje dýchací,  nervovou a oběhovou soustavu,  střeva a srdce
 
 

Moldavite - Vltavín

Barva :  tmavě zelený,  malé průhledné krystaly,  často skovitý vzhled
Použití : jedná se o vzácný kámen,  představuje splynutí mimozemských energií s Matkou Zemí,  umožňuje komunikaci s vyšším já a s mimozemskými entitami,  je obdařen mimořádně vysokými vibracemi,  které otvírají a čistí různé bloky a harmonizují čakry,  je užitečný pro citlivé lidi,  pro něž je obtížné pobývat v nynější inkarnaci na Zemi a kteří se nedokážou přizpůsobit strádání a prudkým emocím.
Léčebné využití :  spíš než by léčil jednotlivé potíže,  vás vltavín učí hledat příčiny a zdroje nerovnováhy,  čímž pomáhá jejich uvolňování a následnému léčebnému procesu
 
 

Moonstone -  Měsíční kámen

Barva :  bílý,  krémový,  žlutý,  modrý,  zelený,  mléčný a průsvitný
Použití :  je kamenem nových počátků,  jak napovídá název,  je silně spjat s Měsícem a s intuicí
Měsíční kámen vytahuje na povrch věci uzavřené dosud v podvědomí, zvyšuje intuici a empatii, vyvolává srozumitelné živé sny,  zejména v době úplňku
Léčebné využití : působí příznivě na trávení areprodukční systém,  pomáhá vstřebávat živiny , vylučovat jedovaté látky a zadržovat tekutiny, přináší úlevu při degenerativních změnách kůže, vlasů,  očí a některých orgánů,  jako jsou např :  játra nebo slivnivka břišní,  dále má výborný vliv na premenstuační syndrom,  početí,  těhotenství,  porod a kojení
 
 

Nebula - Mlžný kámen

Barva :  černý se zelenými skvrnami, těžký kámen s výraznými políčky
Použití : mlžný kámen složený ze čtyř různých minerálů má údajně jedinečné metafyzické vlastnosi,  je krystalem neduality a jednoty
Léčebné využití :  vyvolává hluboké léčebné procesy na buněčné úrovni
 
 

Obsidián

Barva :  hnědý,  černý,   modrý,  zelený,  duhový,  červenočerný,  stříbrný, leskle zlatý,  lesklý,  matný i skelný
Použití :  vznikl z roztavené lávy,  která ztuhla tak rychle,  že neměla čas zkrystalizovat
Obsidián je silně ochranný kámen,  vytvářejicí štít proti všemu negativnímu,  pomáhá při cestách do minulých životů,  kde dokáže vyléčit " hnisajicí" emoce a traumata,  jejichž vliv přetrvává až do současnosti. Přináší pomoc vysoce citlivým lidem, velký kus obsidiánu může být vysoce účinný při blokování geopatogenních zón.
Je sním však třeba zacházet s velkou opatrností ;  nejlepší je používat kámen pod vedením zkušeného léčitele,  neboť obsidián dokáže vynášet na povrch negativní emoce a nepřijemné pravdy.   Není pouze nástrojem umožňujicím proniknout k jádru problémů,  ale rovněž kamenem schopným odebírat energie, které v důsledku těchto problému vznikají. 
K takovému účelu se nejlépe hodí černý nebo mahagonový obsidián.
Léčebné využití : největším darem obsidiánu je možnost vhledu do příčin nerovnováhy,  napomáhá strávit vše,  co je těžko přijatelné,  zbavuje organizmus toxických látek, odstraňuje bloky a napětí jak ve fyzickém, tak jemnohmotném,  vyšším těle,  včetně zkornatění cév
 
Černý obsidián - je velice  mocným kámen obdařený tvůrčími schopnostmi, vynáší na povrch narušenou rovnováhu a stinné vlastnosti, zvýrazňuje veškeré negativní energie, které lze díky tomu plně prozkoumat a po té odstranit. Tato léčivá schopnost někdy zasahuje i do minulých životů a může fungovat až na úrovni dědičné a rodinné linie,  rodinné karmy, je považován za jednen ze šamanských kamenů, funguje úžasně při věštění a meditaci.
 
Modrý obsidián - pomáhá při astrálních cestách, umožňuje kontakt s božskými bytostmi, podporuje telepati, aktivuje krční čakru, dále blahodárně působí na poruchy řeči, zraku, Alzheimerovou chorobu, schizofrenii
 
Modrozelený obsidián - otvírá srdeční a krční čakru,  umožňuje mluvit pravdu a rozumět řeči srdce,  napomáhá při léčení Reiki,  uvádí do rovnováhy duši,  tělo a ducha
 
Ocelově modrý obsidián - je kámen nadaný darem intuice,  umožňuje věštění,  upadání do tranzu,  šamanské cesty,  duševní komunikaci a návraty do minulých životů,  otvírá třetí oko,  léčí vychýlení páteře a poškození obratlů,  na poruchy oběhového systému, chorobné výrustky a křeče
 
Zlatavě lesklý obsidián -  funguje účinně při věštění, zavede vás do budoucnosti i minulosti a současně i ke kořenům problémů
 
Zelený obsidián -  otvírá a čistí srdeční a krční čakru,  odstraňuje přílišné sepětí s druhými lidmi a chrání před opakováním už jednou prožitých zkušeností,  příznivě působí na močový měchýř a srdce
 
Mahagonový obsidián -  působí jemněji než černý,  rezonuje se zemí, uzemňuje,  chrání a dodává sílu,  je to stabilizujicí kámen,  jenž posiluje auru a navrací správnou rotaci duchovní čakře stejně  jako čakře solar plexu
 
Duhový obsidián - dokáže přetnout vazby spojující vás se starou láskou a jemně odstraní háčky,  které ostatní zanechali ve vašem srdci,  aby z vás vysávali srdeční energii
 
Červenočerný obsidián - zvyšuje energii kundalini,  také vitalitu
 
Stříbřitě lesklý obsidián - zlepšuje meditaci a účinkuje jako pomůcka při pozorování událostí pohledem do krystalu.
Stejně jako u ostatních  obsidiánů představuje zrcadlo odrážejicí vnitřní bytí.
 
Obsidián : Apačská slza -  je formou černého obsidiánu,  výborně funguje při pohlcování negativní energie a ochraně aury,  uzemňuje zemskou čakru, tiší lítost,  zajištuje hlubší pohled na příčiny
neklidu a  nabízí úlevu od dlouhotrvajicího rozladění,  zlepšuje ukládání vitamínů C a D
 
Obsidián : Sněhová vločka - jedná se o kámen zosobňujicí čistotu, zajiťuje rovnováhu mezi myslí,  tělem a duchem, blahodárně působí na cévy a kostru,  zlepšuje krevní oběh  
 
 

Okenit

Barva :  bílý,  podlouhlé kusy s vláknitou strukturou 
Použití : je obdařen měkkou,  hebkou energií a je jedním z kamenů nového věku, zajišťuje spojení s výšším já a napomáhá projevům jeho energie na zemskou úrovni,  ukazuje na "karmické dluhy" i možnosti,  které vám pomohou v dalším růstu,  usnadňujepochopení,  jak se karmické minulosti rodí přítomnost,  dále umožňuje hluboké karmické léčení na všech úrovní
 
Léčebné využití :  pozbuzuje krevní oběh a tvorbu mateřského mléka,  což může být spásouu pro kojící matky,  posiluje krevní oběh v horní  polovině těla,  snižuje horečku a přináší úlevu od nervových poruch
 
 
                     
                                        
 
 

smajlik.jpg

 

  
 
 
                                             
.... pokračování najdete  "Druhy léčivých kamenů a jejich využití 2"